Konsekwencje braku raportowania ESG
30.04.2025 | ESG
Obowiązki dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju są wdrażane etapami, w różnym terminie dla różnych grup przedsiębiorstw - w zależności od ich wielkości. W 2025 r. obowiązek sporządzenia raportu za 2024 r. mają duże jednostki zainteresowania publicznego.
Przypominamy, że brak odpowiedniego raportowania ESG może wiązać się z ryzykiem konsekwencji zarówno finansowych, prawnych, wizerunkowych jak i operacyjnych.
Chociaż odpowiedzialność karna związana z naruszeniem przepisów o rachunkowości nie jest przedmiotem regulacji przepisów Unii Europejskiej, to naruszenie przepisów dotyczących raportowania ESG może skutkować karami na podstawie krajowych regulacji. W Polsce raportowanie ESG podlega przepisom ustawy o rachunkowości, a odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w tym zakresie ponosi kierownik jednostki (zarząd).
Nasi doradcy przygotowali materiał, w którym szerzej piszą m.in. o tym, jakie działania lub ich brak mogą skutkować od 1 stycznia 2025 r. sankcjami takimi, jak grzywna lub kara ograniczenia wolności (art. 79 ustawy o rachunkowości), czy też kary finansowe nakładane przez UOKiK.
Ponownie zwracamy też uwagę na fakt, iż obowiązek w zakresie raportowania zrównoważonego rozwoju to nie tylko wymóg prawny, ale również istotne narzędzie służące budowaniu konkurencyjności wśród inwestorów i kontrahentów. Dostosowanie się do wymogów związanych z ESG, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw może być czynnikiem decydującym o ich pozycji w łańcuchu dostaw.
Zachęcamy do lektury oraz do kontaktu z doradcami AXELO, którzy udzielą dodatkowych informacji oraz odpowiedzą na pojawiające się pytania związane z ESG, a także kompleksowo doradzą w tym obszarze.